"Maszoperia" w Helu jest czynna przez cały rok

Informujemy Naszych konsumentów, że Restauracja "Maszoperia" w Helu jest czynna przez cały rok.

"Maszoperia" istnieje nieprzerwanie od 35 lat. Ponieważ na Półwyspie Helskim istnieją inne działalności pod hasłem "Maszoperia", prosimy o dokładne sprawdzenie naszych danych; nr telefonu, adresu mailowego, aby uniknąć wszelkich pomyłek.

                                          Z poważaniem
                                          Anna Chwirot

Pascal 2003

W 2003 roku otrzymaliśmy wyrónienie od Wydawnictwa Pascal w kategorii Obiekt z wyjątkowym klimatem.

Trip Advisor

Festiwal Teatrów Jednego Aktora

Latem 2013 roku w Helu odbywał się Festiwal Teatrów Jednego Aktora.

"Maszoperia" miała swój udział w Festiwalu poprzez organizację biesiady dla jej gości i uczestników.

Trip Advisor

Rybacka chata

Restaurację "Maszoperia" współtworzą trzy domki: malutki, trochę większy - środkowy i największy. Ten malutki i środkowy to właśnie najstarsza cześć restauracji; największy został dobudowany. Środkowy dom to zabytek z 1830 roku - typowa helska chata rybacka. Najnowszy budynek, będący największą częścią "Maszoperii", został pomyślany jako wierna replika typowej kaszubskiej chaty. Centralne miejsce zajmuje w nim duży bufet z wkomponowanymi w ścianę frontową autentycznymi bulajami z łodzi podwodnej. W nowej części znajdują się zarówno stare, autentyczne meble, jak i współczesne. Jednak prawdziwie klimatyczne wnętrze, w którym goście najchętniej przesiadują, to pomieszczenia w starym domku. Ta najmniejsza chatka to integralna część kaszubskiej chałupy, kiedyś była tam jakaś komórka. Obecne stanowi osobną salę na kameralne spotkania. Jest tam kominek i przyciągające uwagę gości malarstwo na ścianach, przedstawiające sceny z życia dawnych mieszkańców Helu.

Ryby... i nie tylko

Większość potraw, które oferuje restauracja "Maszoperia" to albo przepisy właścicielki - Anny Marii Chwirot, albo zdobyte przez nią. Niewiele jest tu przykładów kuchni kaszubskiej, ponieważ była ona zawsze bardzo uboga. Tu mieszkali biedni ludzie, odżywiali się bardzo prosto. Flądra na węgliszku - czyli flądra suszona na węglu drzewnym - to była przez lata niemal podstawa wyżywienia. W karcie mamy na przykład pozycję: śledź w śmietanie z pulkami - to też przykład kaszubskiej, prostej kuchni, bo owe pulki to po prostu ziemniaki w mundurkach.

Być może tradycyjna kuchnia kaszubska była uboga, za to w Maszoperii wielbiciel i smakosz ryb może narzekać tylko na nadmiar oferowanych tu dań. Ryby w różnych postaciach - na zimno i na gorąco, smażone i gotowane, wędzone lub z grilla, zupy rybne - a wszystko w cenach bardzo przystępnych. "Mięsożerni" też nie powinni narzekać - wybór dań z wieprzowiny, wołowiny i drobiu jest w Maszoperii również niemały.